Renault filo kiralama - Filo kiralama hakkında

FİLO KİRALAMA HAKKINDA

Renault Filo Kiralama, Renault Grubu’nun operasyonel filo kiralama çözümü için müşterilerine sunmuş olduğu yeni bir filo araç kiralama hizmetidir. Renault, güvenilirliği ve sektördeki tecrübesini uzun dönemli operasyonel filo kiralama hizmeti talebi olan müşterileri için uygun ve sürekli kaliteli hizmet prensibi ile sunmaktadır.

Renault Filo Kiralama, Renault Grubu içinde 2011 yılının Eylül ayı itibariyle tüm Türkiye’de 77 adet yetkili satıcı ve şubesi, 145 adet yetkili servisi ile operasyonel filo kiralama ihtiyacınıza en uygun modelleri ile uygun fiyatla sunmak adına faaliyetlerine başlamıştır. Renault Filo Kiralama, var olan yapısı ile Türkiye’nin en yaygın filo kiralama ve kiralama sonrası bakım ağına sahiptir.

OPERASYONEL KİRALAMA NEDİR?

Operasyonel Kiralama, işletmelerin satış, pazarlama ve dağıtım gibi fonksiyonlarının yürütülmesi ve aynı zamanda yönetim kadrosuna hizmet amacıyla ortaya çıkan toplu araç ihtiyacının belirlenen süre ve hizmet kapsamında işletmelere kiralanmasıdır.

Operasyonel Kiralama, kiralayanın amacının kiraladığı araca sahip olmaktan çok en efektif şekilde yararlanmak olduğu kiralama türüdür. Özsermaye zorunluluğu olmayan finansman modeli olarak “Operasyonel Kiralama”; şirketlerin filo ihtiyaçlarını karşılamada tercihleri arasına girmiştir.

Araçlar aktifleştirilmediği için bilançoda şirket borçluluğunun artmasını önleyerek firma kredibilitesini olumlu etkiler. Aylık ödemeler sayesinde maliyetler sabitlenir ve eşit dağılımlı bir gider bütçesine destek oluşturur. Finansman payını özsermayeden kullanmadığı için de firmaların nakit akışı etkilenmez. Kiralama için ödenen aylık faturalar doğrudan gider kalemine yazılmaktadır, böylece vergi avantajı sağlanır.

Aracın mülkiyeti; kiralama süresi içinde araçla ilgili maddi kayıp (kaza, hırsızlık, zarar verme ve yok olma gibi) risklerine ek olarak yatırım riskini de üstlenen operasyonel kiralama şirketine aittir.

OPERASYONEL KİRALAMANIN AVANTAJLARI

Operasyonel Kiralama, kiralayanın amacının kiraladığı araca sahip olmadan, ondan en iyi şekilde yararlanmak olduğu bir kiralama türüdür. Aracın mülkiyeti, kiralama süresi içinde araçla ilgili maddi kayıp (kaza, hırsızlık, zarar verme ve yok olma gibi) risklerine ek olarak yatırım riskini de üstlenen, Operasyonel Kiralama şirketine aittir.

Operasyonel kiralama şirketi ve müşteri, tarafların sorumluluklarının belirlendiği bir sözleşme imzalar. Sözleşme süresince, müşteri söz konusu sözleşmede belirtilen hükümler çerçevesinde aracı kullanma hakkına sahip olur. Diğer tarafta ise, operasyonel kiralama şirketi araçların periyodik bakımları, vergileri, sigortası ve lastiklerinin değiştirilmesi gibi hizmetlerin yerine getirilmesinden sorumludur.

Renault filo kiralama - Maliyet ve Vergi Avantajları

Maliyet ve Vergi Avantajları

 • Araçlar uygun koşullarda satın alındığından uygun bütçeli kiralama maliyetleri ortaya çıkar.
 • Aylık kira bedelleri gider olarak kurumlar vergisi matrahından indirilebilir.
 • Kiralama faturasındaki KDV indirim konusu yapılabilir.
Renault filo kiralama - Finansal Rahatlık

Finansal Rahatlık

 • Aracın dönem sonu ikinci el değer riskinin tamamı operasyonel kiralama şirketi tarafından üstlenilir.
 • Kira bedelleri düzenli ve sabit olduğu için nakit akışınızı planlayabilirsiniz.
 • Bankalardaki kredi limitlerinizi yaptığınız iş için kullanabilirsiniz.
Renault filo kiralama - Operasyonel Kolaylık

Operasyonel Kolaylık

 • Operasyonel filo kiralamada, araç tedarik ve teslimat koordinasyonu ile sözleşme dahil olmak üzere evrak takibinin tamamı operasyonel kiralama şirketi tarafından yerine getirilir.
 • Hasar onarımları da Renault Yetkili Servislerinde marka standartlarında yapılır.
 • Hasar veya arıza onarımlarının 24 saati aşması durumunda, iş gücü kaybınızın önlenmesi için araç kullanıcısına ikame araç tahsis edilir.
 • Kasko, trafik sigortası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi; RFK tarafından takip edilir ve ödenir.
 • Araçların takibi için personel istihdam edilmesine gerek kalmaz.